Excerdin Main Logo
Sposoby na migrenę – jak zminimalizować migrenowy ból głowy i towarzyszące objawy?
Sporadyczny ból głowy to powszechna przypadłość osób w każdym wieku. Gdy towarzyszą mu inne dolegliwości, np. nudności, zaburzenia wzrokowe czy osłabienie, może być to migrena – przewlekła choroba stanowiąca zespół objawów bólowych i neurologicznych. Boryka się z nią spora część populacji, głównie kobiet. Jeśli jest to również twój problem, sprawdź sposoby na migrenę, które pozwalają złagodzić objawy, a niekiedy również uniknąć napad bólu!
Slide Slide Slide Slide
Spis treści:
Czym się charakteryzuje migrenowy ból głowy? Jakie są przypuszczalne przyczyny bólu migrenowego? Na czym polega farmakologiczne leczenie migreny? Domowe sposoby na migrenę pomagające złagodzić dolegliwości Naturalna profilaktyka migreny – unikanie czynników wyzwalających napad
Czym się charakteryzuje migrenowy ból głowy?
Migrena nie jest typowym bólem głowy. Schorzenie to stanowi zespół różnych objawów. Ponadto jest przewlekłe, mające skłonność do nawrotów. Zwykle w jego przebiegu pojawia się ból o charakterze pulsującym, odczuwany jednostronnie. Główną lokalizacją dolegliwości jest czoło i okolice skroni, ale niekiedy dotyczy także czubka głowy, jej tyłu, promieniuje do karku lub nawet obejmuje całą głowę.
Zwykle ból ma charakter napadowy, a jego nasilenie jest umiarkowane lub ostre. W trakcie ataku migreny często pojawiają się inne dolegliwości, takie jak np.:
nudności,
wymioty,
nadwrażliwość na światło (światłowstręt, fotofobia),
nadwrażliwość na hałas (fonofobia),
wyczulenie na bodźce zapachowe (osmofobia),
osłabienie siły,
pogorszenie samopoczucia,
wzmożone napięcie mięśni.
Niekiedy przed bólem występuje tzw. aura, która zwykle oznacza zbliżający się atak migrenowy. Osoby cierpiące na migrenę mogą doznawać zwłaszcza:
zaburzeń widzenia – ciemne plamy, mroczki, widzenie przez mgłę, błyski świetlne;
parestezji – mrowienia, drętwienia, osłabionego czucia;
zaburzeń mowy czy niedowładu (afazja).
Jakie są przypuszczalne przyczyny bólu migrenowego?
Schorzenie najczęściej zaliczane jest do samoistnych, pierwotnych bólów głowy. Oznacza to, że niestety do tej pory przyczyny migreny nie zostały w pełni wyjaśnione. Przypuszcza się natomiast, że ma ono związek z zaburzeniami skurczów naczyń mózgowych. Zauważono też skłonność rodzinną do występowania migreny, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo genetycznych przyczyn tego schorzenia. Jednym z możliwych powodów migreny może być również niedobór sodu.
Rzadziej przyczyną migrenowych bólów głowy okazują się choroby ogólnoustrojowe. Niemniej zawsze, doznając objawów tego schorzenia, należy skonsultować się z lekarzem. Niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań w celu wykluczenia problemów mogących odpowiadać za wtórne bóle głowy. Ponadto migrena jest przypadłością złożoną i przewlekłą, którą łagodzi się metodami farmakologicznymi i niefarmakologicznymi. Sposoby leczenia powinny być dobierane przez lekarza i prowadzone pod jego okiem.
Na czym polega farmakologiczne leczenie migreny?
Migrena jest chorobą przewlekłą, której nie można całkowicie wyleczyć. Postępowanie ogranicza się do przyjmowania leków przeciwbólowych, unikania czynników wyzwalających napady, co w pewnym stopniu zmniejszają częstotliwość i intensywność ataków.
W walce z migreną doraźnie stosuje się leki zawierające substancje o działaniu przeciwbólowym. Są to głównie związki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takie jak np. kwas acetylosalicylowy, naproksen, diklofenak czy ibuprofen. Stosuje się też paracetamol (z innej grupy leków, działający na ból). W cięższych przypadkach lekarz może przepisać także tryptany, a niekiedy środki podawane domięśniowo lub dożylnie. Wiele leków na migrenę jest dostępnych bez recepty. Ważne, aby leczenie farmakologiczne było skonsultowane z lekarzem.  U osób odczuwających mdłości niekiedy stosuje się też leki przeciwwymiotne. Natomiast w ramach profilaktyki przy częstszych epizodach lekarz może zalecić dodatkową farmakoterapię.
Domowe sposoby na migrenę pomagające złagodzić dolegliwości
Nie można wyleczyć migreny domowymi sposobami, ale są one istotnym elementem profilaktyki i łagodzenia objawów. W celu zmniejszenia dolegliwości pomocne okazują się m.in.:
Odpoczynek – połóż się na łóżku w komfortowej dla siebie pozycji. Jeśli to możliwe, załóż wygodną piżamę, przewietrz pokój i postaraj się zasnąć. Często jednak atak bólu jest nagły, trudny do przewidzenia. Wówczas postaraj się znaleźć cichy kąt, w którym odpoczniesz chociaż przez chwilę do momentu zadziałania leków.
Okłady – chłód pomaga zmniejszyć nieprzyjemne odczucia, ponieważ odwraca od nich uwagę. Aby złagodzić ból, przyłóż do skroni lub czoła zimny kompres z kostek lodu i gazy. Dostępne są też specjalne maski chłodzące przeznaczone do zakładania na głowę.
Techniki relaksacyjne – gdy pojawia się atak, staraj się nie myśleć o bólu. Skup się na głębokich wdechach i wydechach. O ćwiczenia oddechowe i uspokajające warto zapytać specjalistów.
Masaż – pulsujący ból w okolicy skroni można nieco złagodzić delikatnymi ruchami okrężnymi opuszków palców i uciskami. O prawidłową technikę wykonywania masażu przy objawach migreny warto zapytać fizjoterapeutę.
Naturalna profilaktyka migreny – unikanie czynników wyzwalających napad
Częste bóle głowy należy łagodzić naturalnymi metodami, które niekiedy pozwalają też na ograniczenie częstości napadów migreny. Migrena to choroba, której objawy mogą być inicjowane przez wiele różnych czynników. Czasami pacjenci dzięki samoobserwacji są w stanie określić, co może u nich wywołać napad. Zwykle do jest to:
deficyt snu lub jego nadmiar,
stres i emocje,
wypicie czerwonego wina,
niezdrowa dieta,
palenie papierosów,
nadmierny wysiłek fizyczny,
zmienna pogoda,
wysokie ciśnienie krwi,
wahania hormonalne (zdarza się tzw. migrena miesiączkowa).
Znając możliwe przyczyny przypadłości, można skuteczniej walczyć z migreną, poprzez unikanie czynników wywołujących ból lub przynajmniej odpowiednie przygotowanie się na wypadek pojawienia się ataku.
Bibliografia:
https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150555,migrena-objawy-przyczyny-leczenie.
https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/133310,migrena-kryteria-diagnostyczne-leczenie-wskazania-do-konsultacji.
https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10290/8790.
https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/874/original/Strony_od_MpD_2011_09-9.pdf?1468500015.
https://www.mp.pl/neurologia/choroby/bole-glowy/migrena/52321,leczenie-farmakologiczne-migreny-podsumowanie-aktualnych-wytycznych-european-federation-of-neurological-societies
PM-PL-XCDRN-24-00017